8. Jesienny Rajd Pojazdów Zabytkowych

W dniach 13-15.10.2023 r. odbył się 8 Jesienny Rajd Pojazdów Zabytkowych „Babie Lato z zabytkami”, którego organizatorem był Automobilklub Wielkopolski, a dokładnie Komisja Pojazdów Zabytkowych, Partnerami imprezy byli Miasto Poznań, Gmina Komorniki oraz Gmina Dopiewo. W rajdzie uczestniczyło ponad 50 załóg z całej Polski. Zgodnie z wymogiem regulaminowym pojazdy nie mogły mieć mniej niż 30 lat. Trasa rajdu przebiegała przez punkty kontrolne: Pałac Sapowice, Chomęcice, Dopiewo, Palędzie, Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach, Szreniawę, Wiry i kończyły rajd na mecie na Łęgach Dębińskich. Załogi podczas rajdu wykonywały zadania zręcznościowe i sprawdzające wiedzę pokonując punkty kontroli czasu i punkty kontroli przejazdu. W Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach znajdował się punkt zręcznościowy, który polegał na pokierowaniu przez „pilota” osobę z zawiązanymi oczami, aby doszła do tablicy z tarczą i wbiła w sam środek szpilę. Za współpracę przyznawane były punkty w zależności od celności trafienia. Najstarszym pojazdem w rajdzie był zabytkowy Ford A z 1930 r., najmłodszy pojazd biorący udział w rajdzie to Porsche 911 z 1993 roku. Również wśród uczestników przedział wiekowy był bardzo szeroki – najmłodszy uczestnik miał 9 miesięcy, najstarszy niecałe 80 lat. Na trasie można było spotkać takie samochody jak: Cord 810, Buick, MG, Peugeoty, Mercedesy, Fiaty, Trabanty, Wartburgi, Jeepy, Nysy, Volvo, Jaguary, Stary, Warszawy, Saaby, Volkswagen Garbus, Fordy, Reliant Scimtar GTC, Triumph Herald.