Półkolonie w Muzeum w Uzarzewie

26.06.2021

Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego w Uzarzewie zaprasza dzieci i młodzież na letnie warsztaty (jednodniowe półkolonie), odbywających się w tamtejszej placówce.

Tegoroczna tematyka warsztatów obejmuje 2 wydarzenia:

“MAGIA PRZYRODY W ZWYCZAJACH LUDOWYCH”

Zajęcia odbywać się będą od 26.06. do 31.08.2021 r., adresowane są do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych.

Nasi dziadowie nie potrzebowali kalendarzy czy zegarów, bo wszyscy żyli w zgodzie z naturą i ją wnikliwie obserwowali. Wszyscy wiedzieli, że w grudniu jest najkrótszy dzień, który zwiastuje zimę, a w czerwcu najdłuższy. Kwitnąca leszczyna, powracające bociany czy jaskółki zapowiadały wiosnę. Nasi przodkowie również wiedzieli, kiedy jest czas na siew, a kiedy na zbiór plonów, aby zapewnić sobie przychylność natury, dostatek, zdrowie oraz pomyślność, przestrzegali oni wielu obrzędów i zwyczajów.

Oprócz realnej rzeczywistości, dostrzegali oni również świat inny, świat magiczny. Te dwa światy mogły się w pewnych sytuacjach przenikać.

Podczas spotkania, dzieci poznają barwne, pełne magii oraz tajemnic zwyczaje naszych przodków, które w przeszłości tak ściśle powiązane były ze światem przyrody. Dowiedzą się m.in: dlaczego szukano kwiatu paproci, co utrudniało nawigację czarownicom, która magiczna roślina mogła uchronić gospodarstwo przed gradobiciem czy pożarami. W ramach zajęć warsztatowych dzieci wykonają tradycyjny letni wianek z traw, kłosów zboża i kwiatów polnych, który będzie można puścić na wodę podczas wyprawy nad pobliskie jezioro.

Koszt warsztatów to 6 zł od osoby – bilet wstępu i 100 zł dla grup do 25 osób. W związku z pandemią COVID-19, zajęcia będą realizowane w dwóch podgrupach. Podczas pobytu zapewniamy dwóch przewodników gratis. Istnieje możliwość zorganizowania ogniska na terenie parku – koszt 100 zł, a także gry terenowej (questa).

Czas trwania zajęć półkolonijnych to ok. 4 godzin.

Zgłoszenia należy kierować pod nr tel. 61 818 12 11 lub 503 173 980

PTASI ZEGAR – CZYLI JAKI PTAK NAS BUDZI”

Warsztaty edukacyjno – plastyczne z cyklu WAKACJE W UZARZEWIE

Termin trwania warsztatów: 29.06 - 27.08.2021 ro

Warsztaty adresowane są do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym (uczestnicy półkolonii) Muzeum w Uzarzewie to miejsce gdzie można posłuchać śpiewu wielu ciekawych gatunków ptaków. O tym czy potrafimy je rozpoznać możemy się przekonać uczestnicząc w przygotowanych warsztatach edukacyjnych.

Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, który ptak wstaje najwcześniej i dlaczego to właśnie wiosną słychać je najlepiej. Dowiedzą się również, które z nich tworzą ptasi budzik i które uznawane są za najpiękniej śpiewające.

Na zakończenie zajęć uczestnicy wykonają pracę plastyczną, wezmą udział we wspólnych zabawach i otrzymają mały upominek

Koszt warsztatów to 6 zł od osoby – bilet wstępu i 100 zł dla grup do 25 osób. W związku z pandemią COVID-19, zajęcia będą realizowane w dwóch podgrupach. Podczas pobytu zapewniamy dwóch przewodników gratis. Istnieje możliwość zorganizowania ogniska na terenie parku – koszt 100 zł.

Czas trwania zajęć półkolonijnych to ok. 2,5 godziny.

Zgłoszenia należy kierować pod nr tel. 61 818 12 11, 503 173 980, 731 734 537 (lub na z.kowalski@muzeum-szreniawa.pl)

Więcej informacji znają Państwo na naszym facebooku https://www.facebook.com/MuzeumPrzyrodniczeUzarzewo